گروه خبري : آخرین اخبار
تاريخ انتشار : 1402/07/03 - 16:22
كد :94

انواع پکیج

پکیج های گرمایشی از نقطه نظر ساختار و عملکرد متفاوت می باشند که در این مطلب به چند نمونه اشاره می کنیم

انواع پکیج بر اساس محل نصب

انواع پکیج گرمایشی بر حسب محل نصب به دو دسته پکیج دیواری و پکیج زمینی دسته بندی می شوند که در ادامه به شرح هریک می پردازیم:

1. پکیج دیواری

پکیج های دیواری با ظاهری زیبا و اندازهای کوچک که مورد پسند نیز هستند، اغلب جهت نصب در آشپزخانه ها مورد استفاده قرار می گیرند. در پکیج های دیواری، امکان استفاده از سیستم گرمایشی و بالا بردن دمای آب به طور همزمان وجود ندارد، زیرا در این نوع پکیج ها منبع ذخیره آب گرم موجود نیست.
اولویت این سیستم ها در تامین آب گرم مصرفی است و اگر شیر آب گرم را باز کنیم به مرور زمان رادیاتور ها سرد می‌شوند؛ بهتر است در فصل زمستان در استفاده از  پکیج های دیواری به این نکته توجه لازم را داشته باشید.

2. پکیج مشعل ‌دار

این پکیج ها از مبدل حرارتی مستقیم و مشعل خطی استفاده می‌ شود و دارای دیگ گرمایشی نیستند و می‌تواند از مبدل صفحه ای یا مخزن استفاده کند.

3. پکیج بدون مشعل

این نوع پکیج، ظرفیت بیش تری نسبت به پکیج های زمینی مشعل دارند. این نوع  پکیج ها از دیگ فولادی و چدنی استفاده می‌کنند که قدرت پکیج را تامین کرده و آب گرم و گرمایش فضا بالا می‌برد.
یکی از برتری های استفاده از پکیج های زمینی بدون مشعل، استفاده از مشعل های گازوئیل سوز، گاز سوز و یا دوگانه سوز است.

انواع پکیج دیواری

پکیج های شوفاژ دیواری               

نمایندگی ایران رادیاتور در کرج

مطالب مرتبط: نمایندگی ایران رادیاتور در کرج

۱ – دارای فن

این نوع پکیج هوای مورد نیاز برای احتراق را از فضای بیرون به دستگاه رسانده است و گاز های ناشی از سوخت توسط دودکشی دوجداره خارج خواهد شد.

۲ – بدون فن

این پکیج ها هوای مورد نیاز احتراق را از داخل خانه تامین می‌کند و گاز های ناشی از سوخت را نیز بدون هیچ دودکشی در فضای داخلی منزل پخش می‌کند؛ این پکیج ها برای استفاده در آپارتمان ها طرفداری ندارند و تولید آنها نیز کم است.

پکیج زمینی

پکیج زمینی در محل های با متراژ بالا نصب می‌شوند زیرا توان زیاد این دستگاه ها برای واحد های آپارتمانی با متراژ کوچک مناسب نیست.
با استفاده از پکیج زمینی، دیگر به آب گرم کن ها برای تامین آب گرم مصرفی نیازی نیست. این نوع پکیج ها در انواع چگالشی، مبدلی و مخزنی انتخاب می‌گردند.
این نوع پکیج با تولید آلودگی صوتی، محبوبیت کم تری برای نصب داخل ساختمان ها دارند.
منبع حرارتی پکیج های زمینی مشعل بوده و شیر پرکن آن ها به صورت دستی است.
دودکش این پکیج ها قطری ۱۵ سانتی متری دارند و دریچه ای نیز برای ورود هوای تازه در پکیج ها تعبیه شده است

پکیج زمینی ایستاده

این نوع پکیج ترکیبی از دو نوع دیواری و زمینی بوده و برای ساختمان های بزرگ مناسب است. این دستگاه ها توان حرارتی بالا و قابلیت تفکیک دماهای مدار را دارند، به عنوان مثال در ساختمانی که در قسمتی از آن از رادیاتور و در قسمتی دیگر از سیستم گرمایش از کف استفاده می‌کند، قابلیت  تغذیه هر دو مدار وجود دارد.

انواع پکیج شوفاژ

دیواری: این نوع پکیج ها یا دارای یک مبدل هستند که یرای گرم کردن شوفاژ و گرم کردن آب مصرفی در محیط خانه استفاده می‌شود و یا اینکه دارای دو مبدل هستند و برای گرم کردن آب شوفاژ و آب مصرفی از مبدل ها به صورت مجزا استفاده می‌شود.

زمینی: این نوع پکیج ها شامل مدل های مخزنی و مبدلی هستند. برای تامین گرمای مورد نیاز درون پکیج یک مشعل قرار دارد. پر کردن مخزن آبی پکیج به صورت دستی انجام می‌شود و امکان پر کردن آن به طور اتوماتیک وجود ندارد.

دودکش دار: تمامی پکیج ها به دودکش نیاز دارند. دودکش ها به صورت استاندارد دارای قطر۱۵سانتی متر هستند اما بسته به ظرفیت پکیج سایز آن قابل تغییر است. ارتفاع دودکش باید حداقل ۴ و حداکثر ۱۵ متر باشد. اگر پکیج در مکانی قرار داشته باشند که امکان تهویه هوا وجود داشته باشد از دودکش معمولی و اگر فضا بسته باشد از دودکش های دوجداره استفاده می‌شود.

فن دار: این نوع پکیج ها دود حاصل از سوخت را از طریق فنی که در دستگاه تعبیه شده است به محیط بیرون فرستاده می‌شود.

بدون فن: این نوع پکیج دودی که از سوختن مشعل و حرارت به وجود می‌آید را از طریق مکش به بیرون هدایت می‌کند این مکش به صورت طبیعی از ارتفاعی که پکیج از زمین دارد به وجود می‌آید. این نوع پکیج ها فقط در خانه قابل استفاده هستند و چون فاقد فن هستند سرو صدای کمتری هم دارند. در این

نوع پکیج ها چون هوای مورد نیاز برای سوخت از هوای محیط خانه تامین می‌شود باعث کمبود اکسیژن می‌شود.

انواع پکیج بر اساس نوع سوخت

۱ – پکیج گازی

در نوع های دیواری و زمینی می باشد

۲ – پکیج گازوئیلی

در نوع زمینی با قابلیتت نصب در انبار و یا موتور خانه است

۳ – دوگانه سوز

در نوع زمینی با قابلیت نصب در انبار و موتور خانه است

۳ – برقی

در نوع های دیواری و زمینی می باشد.